ВІК: 17-22 РОКИ

Складність: 3

Час: від одного місяця

КІЛЬКІСТЬ ЛЮДЕЙ: від 1 особи

 

СТАЖУВАННЯ МОЛОДІ
В ОРГАНАХ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

ПРОБЛЕМАТИКА

Хочеш зрозуміти, як відбувається управління твоєю громадою? Бажаєш знати, як приймають рішення, якими ти потім користуєшся майже на кожному кроці? Тобі цікаво побачити зсередини, чим займається голова громади? Гадаєш, що можеш покращити ці процеси? Тоді тобі на стажування в ОМС.
Цей рецепт про доступ до управління твоїм містом, селищем чи селом. Звучить амбітно? Але й це ще не все.

РІШЕННЯ

Пройди стажування в органах місцевого самоврядування, аби зрозуміти, чи готовий/а ти долучатись безпосередньо до управління своєю громадою, а потім, може, і державою. Також це можливість кар'єрного зростання і професійного навчання. А ще ти можеш розраховувати на соціальні гарантії. Та головне – така робота приносить користь іншим. Тож спробуй пройти стажування, щоб зрозуміти, чи це твоє. До речі, в ОМС часто є вакансії, а стажування тобі допоможе отримати додаткові рекомендації для подальшого працевлаштування, якщо ти захочеш.

 

ПРО ЩО ЦЕЙ РЕЦЕПТ

👍 тут ми дамо розуміння, яка мета таких стажувань і які вигоди для нас із вами, себто молоді;
👍 розкажемо про 5 героїнь, які проходили стажування в органах місцевого самоврядування; їхній досвід допоможе зрозуміти, чи потрібне стажування саме тобі;
👍 також героїні зорієнтують у програмі таких стажувань і розкажуть, чим цей досвід був корисний.

 

Яка мета і вигоди таких стажувань

Олена Шеремет, керівниця програм Міжнародного республіканського інституту (МРІ) по роботі з громадянським суспільством пояснює:

Головна мета програми стажувань – побудувати місток між молоддю та представниками місцевого самоврядування. Щоб молодь розуміла, як функціонує місцеве самоврядування зсередини, а ОМС залучали молодь до процесу прийняття рішень та мали можливість поповнювати кадровий потенціал”.

Для молоді, тобто для нас із вами – це можливість отримати перший практичний досвід роботи і розуміння структури, завдань та функцій ОМС. Для ОМС – сприяння діалогу з молоддю та можливість знайти нові кадри, якщо є така потреба. Виходить win-win.

 

Довідка

У 2022 році Міжнародний республіканський інститут реалізував програму стажування для молоді в органах місцевого самоврядування трьох громад: у Переяславі, Здолбунові й Гощі. Ця програма стажування стала пілотною у рамках програми USAID “Мріємо та діємо”, що виконується IREX.


Понад двадцять стажерів і стажерок пройшли двомісячне стажування в ОМС у перший непростий рік повномасштабної війни в Україні та взяли участь в онлайн-навчанні для стажерів від МРІ.


Досвід пілотних програм стажування ліг в основу посібника для органів місцевого самоврядування “Як впровадити програму стажування для молоді”.

 

Наше завдання – надати стажерам і стажеркам теоретичний матеріал і практичний досвід, який можна буде використати у подальшій кар’єрі”.

- наголошує Лариса Малина з Переяславської міськради.

ДОСВІД НАШИХ ГЕРОЇНЬ

Ганна Кулакова, стажувалась у юридичному відділі Переяславської міськради у 2023 році.

Ганна навчається в Академії адвокатури України, на другому курсі за спеціальністю “Міжнародне право”. Дівчина мріє і працює над тим, щоб у майбутньому бути успішною юристкою, насамперед – адвокаткою. Про стажування дізналася від мами, яка знайшла статтю про нього у місцевому новинному ресурсі.

 

Зацікавилась цією темою, бо хотіла отримати перший досвід роботи у колективі, особливо – у колективі державних службовців. Тож вирішила стажуватися, перш за все, тому що це цікаво – зазирнути всередину роботи органів місцевого самоврядування. Найголовнішим «за» для мене була можливість відчути себе частиною колективу, це допомагає зрозуміти та осягнути свої можливості”.

– розповідає Ганна.

Програма стажування включала ознайомлення із законодавчою базою, відповідно до якої функціонує і в цілому орган місцевого самоврядування, і кожен окремий відділ. Також до програми входило відвідування чергових сесій міської ради, засідань виконавчого комітету, засідань комісій. Загалом стажування тривало 2 місяці.

Я обрала юридичний відділ відповідно до своєї спеціальності. Під час стажування я упорядковувала та ознайомлювалася з рішеннями місцевого суду, роздруковувала потрібні документи, ознайомлювалась із законами, що потрібні були у ході роботи, та на їхній основі створювала проєкти відповідей на запити громадян.
Цей досвід допоміг мені у навчанні, зрозумілішими стали певні дисципліни, простішою підготовка до семінарів, я набула навички швидко та ефективно ознайомлюватися із законами”.

– підсумовує дівчина.

Катя Легенька, стажувалася у відділі культури й туризму Переяславської міськради у 2022

Катя навчається у Національному транспортному університеті на 4 курсі за спеціальністю “Екологія”. До стажування мріяла бути екологинею, а після нього – думає звʼязати своє життя з молоддю.
Про опцію стажування дізналася від сестри: “Вона громадська активістка і співпрацює з програмою “Мріємо та діємо” у проєктах “Медіаграмотність для громад” та “МолодьТуТ: створи простір молодіжних перспектив у своїй громаді”. Саме вона повідомила про те, що в міській раді впроваджується стажування у межах програми “Мріємо та діємо”. Я вирішила спробувати, тому що мені було цікаво, як відбувається робочий процес, як приймаються рішення та як загалом функціонує ОМС”.
Під час відбору дівчині запропонували стажування саме у відділі культури та туризму.

 

Першочергово мене ознайомили із законодавством у сфері культури й туризму, потім доручили роботу з обігом документації у відділі (формування розпоряджень, наказів тощо). Ознайомили із системою електронного документообігу “ДокПроф””.

– розповідає Катя про свою роботу під час стажування.

 

Стажування тривало 2 місяці, кожен стажер повинен був зробити собі план стажування, а по закінченню – звіт. У відповідь стажер отримує сертифікат.

Цей досвід став для мене дуже важливим, адже після стажування я влаштувалася на роботу в Молодіжний центр “Зустріч”, а він є структурним підрозділом КЗ “Переяславський ЦКМ” відділу культури й туризму Переяславської міської ради. І саме завдяки стажуванню я вже була ознайомлена з основами роботи у цій сфері. Тобто я знала, як проходить організація заходів, хто за що відповідає у відділі”.

– підсумовує дівчина.

 

Вікторія Охріменко, стажувалась у загальному та юридичному відділах Переяславської міськради у 2022

Віка навчається у Державному торговельно-економічному університеті на факультеті міжнародної торгівлі та права: “Я працюю над тим, щоб працювати за спеціальністю в юридичній сфері. Це моя ціль – бути юристкою. На стороні захисту чи обвинувачення – це вже інше питання))”.
Про стажування в органах місцевої ради дізналася з міської газети.

Це був досить рішучий крок органів місцевого самоврядування: організувати такий проект, коли в країні війна. Я подала заявку і обрала для себе загальний відділ. Попрацювавши там, я досить швидко осягнула суть роботи відділу разом з його керівником. І прийняла рішення перейти в юридичний відділ, оскільки навчаюся на факультеті права”.

– розповідає дівчина.

Стажування тривало 2 місяці. Програма включала ознайомлення з усією базою практики, роботу з документами відділу. Підготовка інструкцій, відповіді на звернення жителів, відповідь на листи, які приходять на імʼя мера та громад – це все була робота Віки. Також дівчина писала протоколи, заяви; брала участь у різних комісіях та сесіях.

На стажуванні ми працювали, як справжні працівники. У загальному відділі я ознайомлювалася з документами, вивчала процес обробки кореспонденції, яка приходить на пошту міської ради та на імʼя мера. Досліджувала інструкції, документи, які регламентують діяльність відділу. В юридичному відділі мені особисто було цікавіше, бо це моя спеціалізація. Тут я писала протоколи, заяви, ходила на засідання комісії, де вирішувались різні питання. Брала участь в них. Я вивчала справи, де міська рада є стороною по справі (здебільшого третьою). Також допомагала спеціалістам (працівникам) відділу”.

– ділиться Віка.

За словами Віки, органи місцевого самоврядування не такі страшні, як їх малюють: “Навпаки: всі дуже привітні і раді допомогти, навчити, підтримати. Усі були зацікавлені в стажерах, слідкували за роботою, активно включали в процес”.

Для Віки стажування було корисним, оскільки робота в органах місцевого самоврядування, на думку дівчини, – це база у її сфері. Наша героїня йшла за досвідом, новими знаннями, знайомствами. У сфері юриспруденції часто звертають увагу на роботу в ОМС, тому для Віки це був ще один ключ до відкриття професії.

Я йшла туди за досвідом. Завдяки всім навичкам, які отримала в загальному і юридичному відділах Переяславської міської ради, через декілька місяців я отримала посаду помічниці адвоката, де успішно працювала пів року”.

– підсумовує дівчина.

Дарія Мільгевська, стажувалась у загальному відділі Переяславської міськради у 2023

Дарія навчається в Державному торговельно-економічному університеті, вивчає менеджмент зовнішньоекономічної діяльності. Вона студентка 4 курсу, але поки ще шукає себе. Саме тому дівчині цікаво знайомитися з різними сферами, приміряти різноманітні професії.
Про стажування Дарія почула від знайомих і теж захотіла дізнатися, як працює місцеве самоврядування. Тож подала заявку і пройшла відбір.

Спершу я ознайомилася з роботою відділу, далі продовжила роботу в програмі документообігу “ДокПроф”. Я побачила, як працює механізм зсередини”.

– розповідає дівчина.

Руслана Лихолай, пройшла стажування з допомогою проєкту USAID “ГОВЕРЛА”

Ще одна наша героїня упродовж 10 днів знайомилася з роботою Боратинської громади, а коли проєкт завершився, долучилася до команди ОМС.

Про стажування дізналася із соцмереж Боратинської громади, натрапила там на допис про Програму стажування молоді. Маючи суто науковий інтерес, я ознайомилася з ним і перейшла за посиланням на google-форму. Там були цікаві запитання, тож інтуїтивно я почала відповідати на них і врешті відправила форму. Відверто кажучи, я не поставилася до цього серйозно і навіть встигла забути, тож коли мені зателефонувала Ольга (керівниця стажування та моя теперішня колега), я неабияк здивувалася. Мене відібрали для наступного етапу – співбесіди, яку я теж успішно пройшла. Це була воля випадку. Однак, пройшовши відбір, я подумала, що це прекрасний шанс дізнатися про громаду більше і спробувати себе у новій сфері”.

– розповідає дівчина.

У громаді Руслана проживала на той момент не так давно, тож програма потенційно могла дати багато: швидке та змістовне занурення у життя громади, нові знайомства, нові задачі та виклики, перевірка себе. Це наша героїня й отримала.

До того ж, з початку повномасштабного вторгнення росії мене переслідувало відчуття, що я роблю недостатньо для суспільства, а тут був шанс чимось допомогти, щось запропонувати, чогось навчитися і покращити свої професійні навички”.

– додає Руслана.

Стажування тривало 10 днів і щодня це були різні тематичні блоки, наприклад: написання документів, робота із сайтом, надання гуманітарної допомоги ВПО, основи проєктної діяльності тощо. Також у рамках програми стажери відвідували деякі департаменти Волинської ОДА і навіть сесію обласної ради.

Наприкінці стажування ми зустрілися з очільником Боратинської громади. Не зайвим буде сказати, що таким цікавим та насиченим це стажування зробила начальниця відділу соціально-економічного розвитку Боратинської сільської ради Ольга Цуз, яка, вболіваючи за результат, доклала до організації навчання чималих зусиль та креативу”.

– розповідає дівчина.

Цей досвід став для Руслани поворотним: пропозицію працевлаштування дівчина отримала на наступний день після завершення стажування.

Недовго думаючи, я погодилася. Відчувши ту суспільну користь та матеріальну значимість, яку приносить наш відділ громаді, зрозуміла, що це саме той простір, де можна бути максимально корисною для держави зараз. За останній рік ми досягли вагомих результатів для громади, залучили та реалізували немало важливих проєктів. Я рада, що ця невипадкова випадковість повела таким непередбачуваним, але дуже цікавим шляхом”.

– підсумовує Руслана.

ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ЕФЕКТИВНОЇ СПІВПРАЦІ ПІД ЧАС СТАЖУВАННЯ

Для запуску програми стажування важлива мотивація співробітників ОМС. Вони мають виділити достатньо часу навчанню та поясненню завдань стажерам і стажеркам.

Співробітники ОМС мають розділяти ідею активного залучення стажерів і стажерок до процесів. Стажер – має відчувати себе частиною робочого процесу, проявляти зацікавленість, вільно висловлювати свої ідеї та побажання щодо стажування, разом із тим – відповідально ставитися до завдань”.

– наголошує Олена Шеремет.

Які кроки має зробити людина, котра хоче пройти стажування

👣 Перш за все, потрібно дізнатися, чи є таке стажування у вашій громаді. Найчастіше інформацію про набір та умови публікують на сайті міської, сільської або селищної ради.
👣 Потрібно дослідити умови участі, визначити чи підходите ви за віком, профілем, освітою тощо. Якщо так, варто детально попрацювати над заявкою, детально описати свою мотивацію участі, підготуватися до співбесіди.
Усі етапи, які проходить молода людина під час відбору та стажування, можуть стати в пригоді під час пошуку роботи. А хтось після стажування вирішить залишитися в ОМС і працювати на розвиток своєї громади.

Що робити, якщо у вашій громаді ще немає опції стажування

МРІ розробив посібник для органів місцевого самоврядування "Як впровадити програму стажування для молоді?", ось він.
Посібник орієнтовний на співробітників ОМС, проте молодь теж може його використовувати для адвокації запуску програми стажування.
Ознайомтеся з посібником, поділіться ним з вашою місцевою радою. Покажіть, що молодь зацікавлена в подібних програмах, а запуск стажування – це нескладний процес, який може реалізувати кожна громада. У посібнику є покрокова інструкція, як організувати стажування для молоді, аби воно приносило користь усім.

 

Головна мета стажувань – змотивувати молодь працювати у державних установах, адже там бракує енергійних і креативних молодих людей.”

– наголошує Лариса Малина з Переяславської міськради.

Гадаєш, що твоїй місцевій раді не цікаво залучати молодь? Помиляєшся, людей дуже не вистачає, а молоді – тим паче.

Стажування – це чудова можливість для твоєї місцевої ради підібрати собі талановиті кадри. А молодь може бути драйвером цих процесів.