Культурно-просвітницький
простір “Чайковський Space”

Хто?

Центр розвитку громад і територій, МГО «ТУСА» та Гришковецька громада 

Де?

Центр розвитку громад і територій, МГО «ТУСА» та Гришковецька громада 

Що вирішують?

У невеличкому селі Гальчин, що на Житомирщині, 200 років тому проживав шляхтич, письменник та військовий діяч Михайло Чайковський. Його садиба вистояла безліч викликів, включно з розпорядженням радянської влади розмістити там школу, яка функціонувала аж 100 років до 2019 року. Після, громада намагалася відновити історичну атмосферу, привести  садибу до ладу, збирала старовинні речі, посуд, меблі, книги, організувала декілька подій, але змістовнішого бачення розвитку та використання не було. 

А як?

Громада подалася з цією проблемою на чемпіонат кейсів від CASERS, підтриманий програмою USAID “Мріємо та діємо”, і там познайомилися з командою ініціативної молоді. Команда молоді хотіла змінити підхід до  політики памʼяті та задовольнити потребу громади у просторі, де кожен та кожна матиме змогу проявити себе. Переосмисливши разом з громадою роль і функцію будівлі, маєток трансформували у культурно-просвітницький простір «Чайковський Space», у якому є місце для історії, для сучасності, для жителів та гостей громади. Поєднання теперішнього та минулого, збереження історичної пам’яті та творення новітньої історії - те, що поставили собі за мету ініціатори цього проєкту.  

“Ми розуміли, що наша мета (перетворення історичної садиби на культурно-просвітницький простір) - доволі амбітна, тому почали із маленьких кроків і перш за все провели соціологічне опитування серед мешканців громади. Основним питанням було: “яке майбутнє у садиби Михайла Чайковського?”  

Команда молоді запропонувала громаді інструменти залучення мешканців і разом із громадою провела ряд інформаційних зустрічей та стратегічну сесію, де разом із представниками ОМС, молоддю та активними жителями Гришковецької громади сформулювали напрямки розвитку садиби, щоб і показати її історичну цінність і зробити практичною для громади. Далі команда проєкту згуртувала місцевих молодих волонтерів і всі спільно облаштували простір та розпочали проведення перших заходів, через які молодь громади дізнавалася про ініціативу і сама долучалась до активностей, а пізніше і ініціювала їх. 

Що вийшло?

Культурно-просвітницький простір “Чайковський Space” став осередком гуртування громади, офіційною установою з постійним персоналом, місцем, що об’єднало місцевих волонтерів та волонтерок, де кожен може реалізувати свою ідею, запропонувати рішення чи долучитися до реалізації інших ініціатив. 

Запуск простору “Чайковський Space” дозволив сформувати спільноту активних місцевих волонтерів_ок, стратегічно подивитися на цільове призначення садиби та спланувати спільно з громадою подальші кроки, серед них реставраційні роботи в садибі, а також втілення ідей молоді громади безпосередньо в садибі, адже ідей багато і попит на їх реалізацію шалений. Стежте за подіями в “Чайковський Space”, там скоро будуть  квартирники, кіновечори,  наукової конференції, фестиваль Білого Борщу  і багато іншого.  

Ініціативу підтримали: Програма USAID “Мріємо та діємо”

Цей матеріал став можливим завдяки щирій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є відповідальністю IREX і необов'язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.