Впровадження інклюзивних підходів в молодіжних центрах

Хто?

Молодіжний центр Чернівців “Резиденція молоді”

Де?

м. Чернівці, Чернівецька область

Що вирішують?

Молода активна команда з Чернівців добре знає своє місто та його інфраструктуру. Враховуючи історичне минуле Чернівців, багато зон залишаються недоступними для людей з інвалідністю. Серед друзів та знайомих команди молодіжного простору є молодь із різними видами інвалідності, тому команда тісно співпрацює з ініціативами, які займаються впровадженням безбар’єрних практик, і добре розуміє цінність інклюзивних просторів. Для них було надзвичайно важливо зробити молодіжний центр та всі його можливості максимально доступними для всієї молоді міста.

А як?

Команда від самого початку роботи над молодіжним центром співпрацювала з громадськими організаціями міста, щоб спільно розвивати молодіжну політику. Молодіжний центр у Чернівцях є частиною департаменту соціальної політики та співпрацює з ГО "Захист", яка регулярно проводить аудит інклюзивності міста і надає рекомендації для покращення умов. Команда також налагодила ефективну співпрацю з міською владою та отримала підтримку міського голови, який регулярно бере участь у заходах, де молодь може безпосередньо висловлювати свої потреби та ідеї. Також одне з приміщень було відремонтовано за рахунок державної субвенції.

Перед початком ремонтних робіт ГО "Захист" провела аудит інклюзивності безкоштовно, надавши письмові висновки з фото та детальними рекомендаціями. Марія Нікітіна, керівниця ГО "Захист" і членкиня "Ради безбар’єрності" при Кабінеті Міністрів України, разом з іншими працівниками ГО "Захист" особисто провела аудит на кріслах колісних та перевірила приміщення після ремонту, врахувавши потреби фізичної та візуальної безбар’єрності. Команда врахувала всі рекомендації, і тепер більшість заходів з теми інклюзивності в місті проводяться саме тут.  Наразі в тому числі формування графіку заходів відбувається з урахуванням потреб молодих людей, які проходять реабілітацію або мають інші призначення. 

Молодіжний центр активно залучає молодь з інвалідністю до своїх заходів і навчає персонал працювати з цією групою, що сприяє підвищенню уваги до питання інклюзивності на рівні міста. Інклюзивні простори стають ще більш актуальними в контексті наслідків війни та зростання кількості ветеранів. Влада підтримує цю ініціативу, демонструючи, як активність і залучення молоді можуть привернути увагу до важливих потреб, а також зі свого боку впроваджує вимоги до формування міських просторів із врахуванням потреб людей з інвалідністю. 

Що вийшло?

У "Резиденції молоді" наразі доступні три приміщення молодіжних центрів у різних районах міста, де всі молоді люди мають доступ до послуг і можуть обирати, куди піти залежно від місця свого проживання. Приблизно 25% відвідувачів цих центрів — молодь з інвалідністю та внутрішньо переміщена молодь. Впровадження інклюзивних практик у молодіжних центрах викликало ланцюгову реакцію, сприяючи появі нових ініціатив і вимог для покращення просторів у місті. Є надія, що такі центри незабаром з’являться у всіх районах Чернівців і стануть ще доступнішими для всіх

Програма USAID “Мріємо та діємо” та інші партнери

Цей матеріал став можливим завдяки щирій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є відповідальністю IREX і необов'язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.